Sağlık

02/06/2023
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 81 ilde 86 koordinasyon merkezinde, 865 hizmet biriminde, 1.252 hastane ekibi ve toplamda 6.000’e yakın personelle sürdürülen Evde Sağlık Hizmetleri İçin Yeni Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandığını duyurdu. 
31/05/2023
Sağlık Bakanlığı 20 Mayıs’ta Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı yaptı. Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nda birçok soruda sistematik, maddi, rastlantısal hatalar tespit edildi. Bu hatalar hak kayıplarını da beraberinde getirdi. Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Unvan değişikliği için sınav yapılması gerekmiyor. Her yönüyle sakat yapılmış bu sınavın iptali gerekiyor. Lisans ve önlisans mezunlarına sınavsız adil bir sistem oluşturulmalıdır. Yıllar yılı birikmeyi önleyip, herkese emeklerin karşılığı olan unvanlar verilmelidir.” dedi.
25/05/2023
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SMA hastaları konusuna değinmesine ilişkin, "Evlilik öncesi çiftlere SMA taraması programı 2021'de başladı. Tarama programları başlatılırken Sağlık Bakanlığı kapsamlı hazırlıklar yaptı. Sn. Kılıçdaroğlu’unun, SMA konusundaki bu gelişmeleri izlemediği veya bile bile böyle beyanlarda bulunduğu düşünebilir. Yoksa hâlihazırdaki uygulamayı niçin vaat etsin?" dedi. 
24/05/2023
En düşük memur maaşının 22.500 TL olması ile ilgili çalışmalar sürerken memur maaşları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, ‘En yüksek Memurun bile taban aylığı 6.787 TL iken, En düşük kamu işçisinin taban aylığı ise 15.000 TL olacak. Maalesef bu taban aylığı arasındaki uçurum, aynı kurumda hizmet verenleri ayrıştıracak. Yapılacak bu memur zam oranının taban aylık artışı temelinde yapılması gerekmektedir. Taban aylığa yapılmadığı takdirde mağduriyetlerin oluşması kaçınılmaz olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
11/05/2023
Hemşireler Günü öncesinde hemşirelerin sorunları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken ‘’Her yıl kronik bir şekilde 12 Mayıs’ta hemşirelerimizin sorunları sadece haberlerde ve seminerlerde dile getiriliyor. Hemşireliğin bağımsız meslekler arasında görülmesi gerekiyor" dedi.
08/04/2023
Kanser gibi zorlu tedavi süreci olan hastalıklarda moralin ve psikolojik sağlamlığın önemini vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kişilerin hayatını anlamlı kılacak bir şey bulması halinde hastalıklarıyla daha iyi baş edebildiklerini söyledi. Ağır hastalık döneminin teselli ihtiyacının ve anlam arayışına olan ihtiyacın en yüksek olduğu dönem olduğunu vurgulayan Tarhan, “Böyle dönemlerde eski yaklaşım ‘hastalıkla, ölümle savaş’ tarzındaydı. İnsanın kontrol edemeyeceği, gücünün yetemeyeceği şeylerle savaşması acı çekmesidir. Yeni bilimsel yaklaşımda hastalıkla birlikte yürünmesi tavsiye ediliyor.” dedi.
30/03/2023
TBMM’ye sunulan kurum hekimleri iyileştirme sağlık kanun teklifine Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Akarken kanun teklifinin ‘’yasa yine ayrıştırıcılık yine sorunları çözmemek ve sağlıkçının sesini duymamak yönündedir’’ dedi.
21/03/2023
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, KPSS ile 6.069 hemşire, 1.530 ebe, 1.494 sağlık lisansiyeri, 798 sağlık teknisyeni ve 21.709 sağlık teknikeri olmak üzere, toplam 31.600 sözleşmeli sağlık personeli ve ayrıca 10.900 sürekli işçi istihdam edileceğini açıkladı. 
15/03/2023
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Yoğun yağış sebebiyle meydana gelen Sel olaylarında Şanlıurfa merkezde 12, Adıyaman’da 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. 
13/03/2023
Kamu bankalarının depremzedelere verdiği kredinin faizi bir gecede 0.99'dan 1.59'a çıkarılmasına pandemi de olduğu gibi deprem felaketinde de en ön safta mücadele eden sağlık emekçileri bu duruma tepki gösterdiğini belirten Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken ‘’Bu adalet midir? Sosyal devlet anlayışına anayasal hak ve hürriyetlere sığar mı? Liyakat, hak, hukuk, adalet, güçlü siyasi irade istiyoruz’’ dedi.